تشخیص کیفیت ظروف چدنی و انواع آن و چرا برخی خیلی ارزان ترند!

در هنگام انتخاب و خرید ظروف چدنی ممکن است با انواع مختلف آن روبرو شوید. اگر چه در نگاه اول همگی شبیه به هم هستند.

بنابرابن ممکن است قیمت برای انتخاب تعیین کننده یاشد. اما این همه ی ماجرا نیست. با ما باشید برای شناخت یک محصول چدنی اصل!

ظروفی که با عنوان چدنی در بازار به فروش میرسند دارای تنوع قیمت زیاد هستند. چرا این بازه اختلاف قیمت وجود دارد؟ به این پرسش ها پاسخ می دهیم

اگر خیلی ارزان بودند، وزن حرف اول را می زند!

اگر ظروف چدنی نسبت به بقیه خیلی ارزان بودند احتمال زیاد اصلا چدن نستند. به راحتی از روی وزن آن می توان تشخیص داد که با آلومینیوم سر و کار داریم.

به عنوان مثال تابه جدنی قطر ۳۰ سانتی متر وزنی بیش از ۳/۵ کیلو گرم دارد در حالی که اگر همین تابه آلومینیومی باشد وزن آن حداکثر ۲ کیلو گرم است.

به خاطر سبک بودن فلز آلومینیوم، بهای تمام شده نیز کمتر خواهد بود، بنابراین ارزان تر خواهد بود. راه دیگر آهن ربا است. آهن ربا به چدن میچسبد ولی به آلومینیوم نه!

ظاهر

تشخیص ظروف چدنی از روی ظاهر آن از سایر ظروف ساده نیست. شاید هم غیر ممکن! زیرا سایر ظروف ممکن است پوشش گرانیتی یکسانی با ظروف چدنی داشته باشند.

اما در ظروف چدنی با لمس کردن یا نگاه با دقت متوجه ناصافی و کمی زبری در ظروف چدنی می شوید که در ظروف با آلیاژ های دیگر وجود ندارد. این به دلیل نوع خاص قالبگیری چدن است. ظروف آلومینیوم در روش تحت خلا با عنوان دایکاست تولید می شوند که این ناصافی را ندارد و کاملا صیقلی خواهند بود. این روش به دلیل نقطه ذوب بالا چدن، برای تولید ظروف چدنی نم یتوان به کار برد

رنگ آلومینیوم، تقریبا نقره ای براق است که در برخی دیگر از ظروف آلومینیومی که در برخی نقاط برای زیبایی تراش خورده اند به خصوص لبه ها و پشت آن قابل مشاهد است.

پوشش 

ممکن است ظروفی که در بازار دیده اید چدن باشد. اما همچنان ارزان تر به نظر برسد.

دلیل آن می تواند نوع پوشش آن باشد. برخی ظروف چدنی علیرغم ظاهر کاملا یکسان، پوشش نچسب ندارند. ولی کاملا مشابه نمونه نچسب و گرانتیی می باشد. با لمس کردن و احساس یک سطح لیز تا حد زیادی میتوان متوجه آن شد. در هنگام استفاده نیز این موضوع قابل تشخیص است. اگر مجبور به استفاده از روغن شدید تا غذا نچسبد یا در شست و شو دچار مشکل زیادی شدید در ظرف شما پوشش نچسب به کار نرفته بلکه پوشش مشابه با قیمت یک چهارم استفاده شده است که موجب کاهش قیمت ساخت شده است.

پوشش نچسب  گرانیتی موجب راحتی در استفاده می شود.

چرا برخی خیلی گران ترند؟

به دلیل هزینه های بالاسری،تبلیغات و بسته بندی و شاید به دنبال سود بیشتر!

مهمترین عامل تبلیغات و هزینه های زیاد آن است. هزینه تبلیغات به قیمت تمام شده محصول اضافه می شود و این همه ماجرا نیست. زیرا توزیع کننده که می نواند یک سایت مانند دیجی کالا (۱۵ درصد) یا یک فروشگاه (۱۵ درصد) باشد درصد حق الزحمه خود را به قیمت خرید اعمال می کند . به عبارت دیگر مصرف کننده علاوه بر هزینه تبلیغات و …. باید آن هزینه را با اعمال هزینه یازاریابی و فروش پرداخت کند.

حرف آخر

محصول با کیفیت با قیمت واقعی و مناسب انتخاب کنید. شاید شما به ظرف آلومینیومی با روکش غیر نچسب رضایت دهید. اما مراقب باشید آن را به عنوان چدن نچسب گرانیتی نخرید!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو سال ضمانت تعویض، نماد کیفیت و دوام، کلیه محصولات این برند با گارانتی به فروش می رسد.در صورت خرید از سایت های دیگر، به منظور تشخیص اصل بودن کالا، از وجود گارانتی، برچسب و برگه گارانتی، اطمینان حاصل نمایید.
+